خرید و فروش سهام در بورس یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری رایج در دنیای مدرن است. سرمایه‌گـذاری در بورس در سالهای اخیر در کشور ما هم بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
از آنجا که بسیاری از علاقه‌مندان به حضور در بورس و معاملات سهام، دانش و تجربه کافی در خصوص سرمایه‌گذاری را نداشته و برخی نیز زمان لازم را نمی‌توانند به این کار اختصاص دهند، برای این گروه از علاقه مندان بهتر است معاملات سهام و سرمایه‌گذاری دربورس به صورت غیرمستقیم صورت پدیزد.
به شرکت هایی که خدمات خرید و فروش سهام را به نیابت از افراد سرمایه گذار در بازار های بورس و سهام انجام می دهند، شرکت های سبد گردان گفته میشود. این شرکتهای واسطه خرید و فروش سهام، با عقد قرارداد، موظف می‌شود با استفاده از دارایی افراد حقیقی و حقوقی، به سرمایه‌گذاری برای آن‌ها در بازار سرمایه بپردازد.
سبدگردان با استفاده از دانش تحلیلگران خبره‌ی بازار سرمایه، پیش‌بینی‌های دقیق و درستی از وضعیت بازار به دست می‌آورد و از نتایج آن‌ها برای تصمیم‌گیری در روند کار استفاده می‌کند. این کار به اصطلاح “سبدکردانی” نام دارد که در زبان انگلیسی به آن Porfolio Management گفته می‌شود.

مزایای سبدگردانی از دید سرمایه‌گذار‌ها

1. سرمایه گذاری با هر میزان
از میان تمام گزینه‌های سرمایه‌گذاری که وجود دارد شاید بتوان گفت بازار سرمایه و بورس تنها موردی است که با کمترین میزان سرمایه که شاید مازاد حقوق ماهانه یک شخص باشد، سرمایه‌گذاری کرد.
2. بازدهی جذاب
بورس اوراق بهادار همواره در باز‌ه‌های بلندمدت جزء سودآورترین بازارها بوده است و داد‌ه های آماری در اقتصاد ایران نشان می دهد که پربازده ترین سرمایه گذاری در ده سال اخیر، سرمایه گذاری در سهام یا به عبارتی سرمایه گذاری در بورس بود‌ه است.
3. نقدشوندگی بالا
یکی دیگر از مزایای خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در بازار بورس نقدشوندگی بالای این بازار نسبت به دیگر سرمایه‌گذاری‌ها است. وجود بازار ثانویه برای خرید و فروش سهام و تعداد بسیار زیاد سرمایه‌گذاران باعث شد‌ه است تا در هر لحظه از زمان معاملات سهام خرید و فروش شوند. بنابراین سرمایه‌گذاران در صورت نیاز به وجه نقد می‌توانند سهامشان به فروش برسانند.
4. شفافیت و نظارت بر نهادهای فعال در آن
نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و گزارش های منظم و دوره ای که شرکتها و نهادها ارائه میدهند باعث شد‌ه است که این بازار از شفافیت بالایی برخوردار باشد.
5. معافیت مالیاتی
یکی دیگر از مزایای سبدگردانی از دید سرمایه‌گذار‌ها، که بسیار محبوب است، معافیت مالیاتی است. از آنجایی که بازار بورس می‌تواند نقدینگی موجود را به‌سمت تولید ملی و اشتغال‌زایی سوق دهد و می‌تواند به افزایش انگیزه برای توسعه و پیشرفت اقتصادی کمک کند، به نحوی مورد حمایت دولت‌ها قرار می‌گیرد و آن‌ها برای حمایت بیشتر از بازار و سرعت بخشیدن به این روند، قانونی مبنی بر معافیت خدمات بازار سرمایه از مالیات را به تصویب رسانده‌اند. بدین‌شکل، سودی که از سبدگردانی حاصل می‌شود و به سرمایه‌گذار تعلق دارد، معاف از مالیات است. لازم به ذکر است که این معافیت، به شکل مستقیم، تأثیری بر سرمایه‌گذاران ندارد، اما باعث افزایش انگیزه فعالان بازار سرمایه، برای توسعه هرچه بیشتر این بازار می‌شود.
در آذرماه سال 1384، برای مدیریت بهتر وجوه مردم، نهاد مالی جدیدی به نام «سبدگردان» به‌عنوان نهادی واسط معرفی شد. شرکت‌های سبدگردان مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت می‌کنند و در چارچوب قوانین حاکم بر بازار اجازه فعالیت و مشاوره سرمایه‌گذاری در بورس را دارند. جهت مشاهده شرکت‌های سبدگردان مجاز که مجوزهای لازم برای سبدگردانی اختصاصی در بورس را دریافت کرده‌اند می‌توانید به سایت سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه بفرمایید.
یکی از خدمات مهم شرکت ” توسعه سرمایه امین زرفام” به عنوان مشاوری امانتدار و مطمین در سرمایگذاری های مشتریان خود، ارایه خدمات سبدگرادنی تخصصی سهام به منظور توسعه سرمایه و درامد شرکت های تابعه هلدینگ میباشد.